ESANY's 16th Annual Rockstock and Barrel Contest in New York : Who Won the Golden Ticket?

Updated: Jun 15

On June 11, the Eastern Surfing Association New York District (ESANY) held its 16th annual Rockstock and Barrel Festival in Far Rockaway, New York, in 2-4 foot waves.


The all-day event featured over 60 competitors in 24 divisions — ranging from ages 8 to 67 — including both longboard and shortboard disciplines.


Because the NY District was the only event in ESA to be sidelined by Covid for 2 full years, this marked the first contest since 2019 — and everyone on the beach couldn't have been more excited for it.


To cap it all off, the top female and top male surfers won golden tickets — good for one free surf session — at the Skudin American Dream indoor surf pool. Those golden tickets went to Wico Velez and Maya Karl for their excellent performances in the Finals.


Special thanks to sponsors: St James NYC, Boarders Skate and Surf Shop of Rockaway Beach, Breakwater Surf Shop in Rockaway, Skudin Surf, and Red Bull.

Photos Courtesy of ESA NY

ESA NY EVENT #1 ROCKSTOCK AND BARRELS, FAR ROCKAWAY, NY RESULTS


OPEN SHORTBOARD

  1. Wico Velez

  2. Chris Friend

  3. Beau Chan

  4. CJ Fay

  5. Aaron Gerschkovich

  6. Huda Mark

  7. James Reen

  8. Maya Karl

  9. Zander Bell Robert Cahn

  10. Mason Berardelli

OPEN LONGBOARD

  1. Beau Chan

  2. Zander Bell

  3. Wico Velez

  4. Huda Mark

  5. Lucien Chan

  6. Charlie Gallo

MENEHUNE GIRLS U12 / GIRLS U14 COMBO HEAT

  1. Tatiana Panuthos

  2. Charlie Gallo

  3. Evelyn Bell

  4. Palmer Rose

MENEHUNE BOYS U12

  1. Zander Bell

  2. Wilds Gallo

  3. Andrew Floto

  4. Max Panuthos

BOYS U14

  1. Zander Bell

  2. Huda Mark

  3. Wilds Gallo

  4. Lucien Chan

BOYS U16

  1. Huda Mark

  2. Beau Chan

  3. Lucien Chan

  4. Mason Berardelli

GIRLS U16 + JR WMN U18 COMBO HEAT

  1. Maya Karl

  2. Symcha Sachs

  3. Charlie Gallo

JR MEN U18

  1. Aaron Gershkovich

  2. Beau Chan

  3. CJ Fay

  4. Mason Berardelli

  5. Jack Falco

  6. Michael Duffe

  7. Smith Deley

MENS

  1. Wico Velez

  2. Robert Cahn

WOMENS / LADIES COMBO HEAT

  1. Aria DiLiberto

  2. Chris Holub

  3. Brandon Holley

LEGENDS / GR LEGENDS COMBO

  1. Gerry Erb

  2. Tim Schneider

  3. Daniel Cahn

MENUHUNE U14 LONGBOARD

  1. Zander Bell

  2. Charlie Gallo

  3. Tatiana Panuthos

JR MEN U18 LONGBOARD

  1. Bean Chan

  2. Zander Bell

  3. Smith Deley

MENS LONGBOARD

  1. Wico Velez

WOMENS LONGBOARD / LADIES LONGBOARD COMBO

  1. Chris Holub

  2. Aria DiLiberto

  3. Brandon Holley

LEGENDS LONGBOARD / GR LEGENDS LONGB COMBO

  1. Gerry Erb

  2. Tim Schneider

  3. Daniel Cahn

GRAND PRIZE SKUDIN SURF AT AMERICAN DREAM GOLDEN TICKET WINNERS

Wico Velez

Maya Karl


Stay tuned to American Surf Magazine for more coverage of ESANY's 2022 season.